101 Okey Oyununda El Nasıl Açılır?

101 Okey Oyununda El Nasıl Açılır?

Che     14-08-22     101Okey Oyna     101 Okey Oyununda El Nasıl Açılır?     222 Defa Okundu

101 Okey Oyununda El Nasıl Açılır?

101 okey oyununda el açmak için elinizde bulunan perlerin toplamının 101 olması gerekmektedir. 101 toplamı bulan oyuncu çifte gitmiyor ise elini açacaktır. 101 sayısı üzerinde toplam da açılabilmektedir. 101 sayısına erişmeden el açmak tamamiyle ceza yazdıracaktır. Taş açmadan hemen önce elinizde kalan taşları kesinlikle işleyemezsiniz. Katlamalı oynanan oyunlarda ise el açabilmek için yere açılan sayının üstüne çıkmanız şart olmaktadır.

 

Örnek olarak bir oyuncu yere 130 toplamı ile taşlarını açtı ise, sizin elinizde bulunan taşların toplamı 131 ve üzerinde olmalıdır. El bittiğinde ise bir taşın mutlaka yere atılması gerekmektedir. Yani elinizde 3lü dizili per olsa bile bunları masaya açarak elinizi bitirmeniz mümkün değildir. Oyunu bitirebilmeniz için taş işleme en çok işinize yarayacak sistem olacaktır. Elinizi tamamen açtıktan sonra yerde bulunan perlerin devamı olan taşlarınızı işleyebilmeniz kolaydır. Çift açan bir oyuncu var ise elinizdeki çiftleri de işlersiniz. Per oluşturma sisteminde olduğu gibi 11, 12, 13 serisi ardına 1 sayısı kesinlikle işlenmez. Okey oyna ve 101 oyunlarında el açmak bu kadar basittir.

101 Okey Oyununda Puan Nasıl Hesaplanır?

Canlı okey oyna ile 101 okey ve normal okey oynamak artık çok daha kolay. 101 okey oyununda tur iki şekilde bitecektir. Oyuncudan birisi elinde bulunan taşları tamamen bitirir ya da yerde bulunan taşlar biter. Masa üzerinde taş kalmamış ve oyuncuların hiçbiri elindeki taşı bitirememişse el açanlara elinde kalan taş toplam sayısı, açamayan oyuncuya ise 202 puan yazılacaktır. Elinde bulunan taşların tamamını bitirip turu sonlandıran oyuncunun hanesine -101 yazılacaktır. Alternatif tur bitirme ise şu şekildedir;

  • Oyuncu okey atarak elini bitirir ise diğer oyuncular ellerinde kalan sayıyı iki ile çarpmalıdır. Elini hiç açmayan oyuncuların cezası ise 202 olarak yazılmalıdır.
  • Çifte giden oyuncu elinde kalan sayı toplamı iki ile çarpılarak hanelerine yazılmalıdır. Oyunculardan bir tanesinin elini bitirmesi halinde de çifte giden oyuncu puanı iki ile çarpılarak kendisine yazılacaktır. 101 okey plus oyna kuralları ve puan hesaplamaları bu kadar basittir.

Kaynak: TrendOkey.Com

 

İster Sohbet Chat Yap, ister Okey 101 Okey Oyna veya Radyo Dinle..

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan 101 Okey Nasıl Oynanır? başlıklı 101 Okey Nasıl Oynanır?, 101 okey oyna ve 101 Trend Okey konularında bilgi veren bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
© 2022 - Tüm hakları saklıdır. 101TrendOkey.com Okey Oyna – Tavla Oyna – King Oyna – Pişti Oyna – 101 Okey Oyna

Sohbet Radyo ve Okey Oynama Sitesi TrendOkey.Com