Okey Oyunu Nedir?

Okey Oyunu Nedir?

Che     05-02-22     101Okey Oyna     Okey Oyunu Nedir?     545 Defa Okundu

Okey Oyunu Nedir?

Okey Oyunu Nedir? Okey sözcüğü, aynı zamanda oyundaki taşının adıdır. Oyunda her oyuncu elinde bulunan taşları oyun kurallarına göre dizerek belirli setleri tamamlamaya çalışır. Elini en hızlı şekilde bitiren oyuncu o eli kazanmış olur. Kökleri dominoya dayanan okey, ‘de ve yurt dışındaki Türk toplulukları arasında oldukça popüler olan bir oyundur. En yaygın versiyonunda iki sette toplam 106 adet taş vardır. Taşlar, 1’den 13’e kadar numaralandırılmış olarak dört ayrı renge ( , , ve ) ayrılmıştır. Her sayıdan ikişer adet bulunmaktadır. Bunların yanında tüm taşlar içinde toplam iki tane ‘sahte okey’ ismi verilen taşlar vardır. Oyun başlangıcında bir oyuncuya on beş, diğer üç oyuncuya on dört taş verilir. Elinde on beş taş olan oyuncu oyunu başlatır ve taş atar.

Okey Oyunu Nedir?

Okey Oyunu Nedir?

Oyuncular her bir döngüde masadan veya dizili haldeki taşlardan bir adet taş alarak ve ıstakasından bir adet taş atarak ellerini bitirmek için çalışırlar. Yere atılan taşlar diğer oyuncular tarafından görülür (yere atılan taşlar üst üste konulur ancak bir oyuncu çifte gittiğini söylerse bütün taşlar açılır) . Oyun sıkıştığı zaman elinde okey olan oyuncu gerçek okeyi yere atıp yansın okey diyebilir.Sahte okey taşı ile masada açılan okey yan yana per’de kullanılamaz.

Ancak hiç kimse birbirinin ıstakasındaki taşları göremez. İçindekiler Modern okey oyunun öncüsü olan, Rummikub adında 1930’ların başlarında ‘e göç eden, doğumlu bir tarafından icat edilmiştir. İlk oyun setini el yapımı olarak ailesi için evinin arka bahçesinde imal etti.

Okey Nasıl Oynanır?

1977’de, ‘nde en çok satan oyun olmuştur. Okeyin, ” ” Türk işçilerinin ‘da tanıştığı Rummikub‘un evrimleşmiş hali olduğu görülüyor. Okey oyunu standart olarak dört adet oyuncuyla oynanır. Okeyde oyuncunun taşları dizmesi için ıstaka ismi verilen tabla bulunur. Kırmızı, siyah, mavi ve sarı renklerinde 1’den 13’e kadar numaralı ikişer setten oluşan toplam 106 tane taş bulunur. Taşların içinde iki adet sahte okey taşı da vardır. Aşağıda okey oyununda kullanılan dört farklı renkteki taş setleri yer almaktadır.

Her bir setten iki adet bulunmaktadır. Sahte okeyler diğer taşlardan farklıdır ve üzerinde çeşitli simgeler yer almaktadır. Sahte okeylerin tasarımları üretildiği yere göre farklılık gösterebilir ve her yerde taşların tasarımının aynı olması beklenmemelidir.

Kimler Okey Oynayabilir?

Altı yüzlü bir okey
Taşlar karıştırılıp her bir oyuncuya 14’er taş verilir. İlk oynayacak oyuncuya 1 adet taş fazladan verilir ve 15 taşla başlatılır. Oyuna 15 taş dağıtılan kişi başlar. Oyuncular kendilerine dağıtılan taşları önlerindeki ıstakaya dizerler. Geriye kalan taşlar, rakam kısmı masaya gelecek şekilde üst üste dizili olarak ortaya konur. Ortada dizili taşların üzerinde yer alan taşın bir üst değeri okey taşıdır. Bu taş her eksik taşın yerine kullanılabilmektedir. Oyun, ilk oyuncunun ıstakasındaki işine yaramadığını düşündüğü bir taşı sağındaki oyuncuya atmasıyla başlar.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan En iyi Okey Sitesi başlıklı 101 okey oyna, klasik okey oyna ve okey oyna konularında bilgi veren bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
© 2022 - Tüm hakları saklıdır. 101TrendOkey.com Okey Oyna – Tavla Oyna – King Oyna – Pişti Oyna – 101 Okey Oyna

Sohbet Radyo ve Okey Oynama Sitesi TrendOkey.Com