Eşli Okey

Eşli Okey

Che     18-08-22     Genel     Eşli Okey     618 Defa Okundu

Eşli Okey

Eşli oynanan okey oyunlarının normal okeyden hiçbir farkı bulunmamaktadır. Eşli okey oyunları dört kişilik gruplara bittiği halde birbirleriyle grup olmaları anlamına gelir. Yani dört kişilik oynanan bir okey oyununda ikişer halinde grup olduğunda okey eşli oynanmış olur. Eşli okey oyunlarından karşınızda bulunan oyuncu eşiniz olacaktır. Eşli okey oyunlarından karşınızdaki oyuncu bir eli kazanıyor ise bu sizin de kazandığınız anlamına gelir. Yani siz elinizi hiç açmasanız bile karşınızdaki oyuncu oyunu kazandığı zaman sizde kazanmış olacaksınız.

 

Bu farklar dışında eşli okey oyununda herhangi bir ayırt edici fark bulunmamaktadır. Eşli okey oyunlarının en heyecanlı kısmı rakip takımla mücadele vermek olmaktadır. Eşli okey ile hem eğlenmek hem de sosyalleşmek çok daha zevkli ilerlemektedir. Türkiye’de ve dünyada yaygın olarak oynanılan okey oyunları kuralları her yerde sabittir. Ancak çanak okey ve 101 okey oyunları kural bakımından farklılık gösterecektir. Eşli okey oynamak diğer oyunlara göre daha zevkli olduğu için daha çok tercih edilmektedir.

Çanak Okey

Çanak okey dört kişiyle oynanılan okey türüdür. Oyunculara kişi başı 14’er tane taş dağıtılacaktır. Oyuna ilk önce kendisine 15 taş verilen oyuncu başlamalıdır. Çanak okey oyununda amaç farklı renklere sahip aynı sayıları toplamak ya da aynı renkli taşlar ile sıralı gitmek olmalıdır. Örnek olarak, mavi 7-8-9-10 gibi olmalıdır. Taş dağıtılmadan önce iki kez zar atılacaktır. Gelen zar oranına göre taş açılacaktır. Çıkan rakamın bir üstü sayı o elin okeyi olacaktır.

 

Örnek olarak mavi 6 çıktı ise o elin okeyi mavi 7 olacaktır. Okey, her taşın yerine geçtiği için en değerli taş olarak bilinir. Sahte okey ise okeyin yerine geçen taş olarak tanımlanabilir. Çanak okeyin farkı her el belirlenen miktarda para kesilir. Eli ilk açan kişi o paranın büyük çoğunluğunu alır. Çanak okey oyna ile çanak okeyi deneyimlemek artık çok daha kolay. Okey siteleri üzerinden tamamen ücretsiz bir şekilde istediğiniz okey türünü oynayabilirsiniz. Bu oyunları oynamak için sadece üyelik yeterli olmaktadır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Bilgisayarla Okey Oyna başlıklı bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
© 2022 - Tüm hakları saklıdır. 101TrendOkey.com Okey Oyna – Tavla Oyna – King Oyna – Pişti Oyna – 101 Okey Oyna

Sohbet Radyo ve Okey Oynama Sitesi TrendOkey.Com